‚GA’

Wczoraj Julia wzruszyła nas do łez… Ale po kolei!

Jak już pisałam Jula wydaje dźwięki, takie stękanie, kwilenie, coś na kształt 'mhm' – wszystkie idą przez nos. I choć przez jakiś czas umilkła całkowicie to od jakiegoś czasu znów się "rozgadała". Woła nas (czasem nawet krzyczy), a przez sen płacze głośno jeśli trzeba odessać, zmienic boczek do spania albo podać picie. Jednak wczoraj wydała z siebie całkiem nowy dźwięk – bardzo przemyślany i z ogromnym wysiłkiem.

Trzymałam ją na rękach, a wujek Karol puszczał jej ukochane bańki mydlane (nadmienię, że jak przestawał to Julia wpadała w płacz). Kiedy pytaliśmy ją czy chce jeszcze, to kręciła głową w każdą stronę (ostatnio dużo kręci głową na przytaknięcie, ale nie wiem czy to do końca jednoznaczne komunikaty). W pewnym momencie z  buzi wyszło to 'GA' – dźwięk bardzo delikatny (wyraźny, bez chrapania, ale dość głośny) i prosto z gardła. A radość jaka temu towarzyszyła, zarówno Julii, jak i moja i wujka, była nie do opisania. Potem już cały czas napinała wszystkie mięśnie, żeby tylko powiedzieć to swoje 'GA'. A wieczorem, jak przyjechał tata z delegacji to jemu też chwaliła się cały wieczór. I tylko jak jej nie chciało wyjść (bo to nie takie proste wbrew pozorom) to się bardzo denerwowała. Dziś bardzo się starała, żeby pokazać pani Grażynce (pielęgniarce) nowe umiejętności, kręciła buzią i całym ciałem, wydawała mnóstwo innych dźwięków (tych przez nos), aż w końcu się dwa razy udało.

Cieszy mnie świadomość, że coś się w tej materii rusza do przodu i to, że Julia ma świadomość swojego głosu – bo ten dźwięk wydaje zupełnie celowo i wtedy kiedy chce (jeśli się jej uda oczywiście), a to znaczy, że jest kolejny krok dalej w rozwoju psychicznym. Był moment, że ani ja ani nasza pani logopeda nie wiedziałyśmy jak Julkę zmotywować do odpowiedzi na pytanie "czy chcesz…". Teraz powoli widzę, jak ona sama chce coś przekazać tymi dźwiękami wszystkimi i ostatnio bardzo wyraźnie też przez kręcenie głową – na TAK – skienieniem, a na NIE – kręceniem na boki. I choć jak już napisałam wcześniej nie jest to wszystko jeszcze jednoznaczne, to daje nadzieję na dalszy postęp. A to nowe wczorajsze 'GA' może być tu też bardzo pomocne, a przede wszystkim może być bazą dla wypowiadania kolejnych sylab…

Dodaj komentarz