Najpierw dobre wiadomości: Mamy nowego magistra inżyniera w rodzinie. Lary obronił się na 4!!!
Teraz złe: Julka leży w szpitalu na Polankach. Ma niedodmę górnego płata prawego płuca, najprawdopodobniej od zachłyśnięcia mlekiem. Nie ma stanu zapalnego, ale w każdej chwili może się zrobić, więc dostaje antybiotyk w kroplówce. Poza tym, w związku z utrudnionym oddychaniem, ma inhalacje z różnymi lekami (zdjęcie), fizjoterapię oddechową i musi leżeć w pozycji drenażowej (w jej przypadku na boku lewym i na podwyższeniu, żeby spływało ładnie). Mamy nadzieję, że to wystarczy i nie będzie potrzebna bronchoskopia (wykonywana w znieczuleniu ogólnym)…
Zaczęło się porankiem w piątek. Ciężko oddychała, zrobiła się blada i usta sine się zrobiły. Telefon do doktora… Kazał nam jechać na Polanki, żeby zrobili RTG płuc i wyszło… Dobrze, że pani doktor, która nas przyjmowała, zdaje sobie sprawę co to jest SMA i załatwiła nam miejsce w boksie z niezainfekową miesięczną Wiktorią i blisko OIOM-u (oby nie był potrzebny!!!). Całą noc przesiedziałam przy łóżeczku, bo Julka była bardzo niespokojna, nie chciała jeść… Ma strasznie zawalony nos gęstą wydzieliną. Dziś rano miała fizjoterapię i leki rozkurczowe, które jej trochę pomogły. W nocy dyżur ma tato… Jutro (niedziela), na nieszczęście, nie pracują fizjoterapeutki, więc będę musiała ją sama oklepywać i tylko dawać do odessania.
A co do Julki: Julka jak to Julka, śmieje się do każdego nawet jak ciężko oddycha, troszkę gada, bawi się zabawkami więcej niż w domu, tylko jeść nie specjalnie chce… A teraz ma dietę z Nutritonem (środkiem zagęszczającym dla dzieci z refluksem przełykowo-żołądkowym). W końcu się dowiedzieliśmy, że refluks trzeba leczyć.
To tyle narazie. Następnym razem jak będę w domu napewno się odezwę… Na pocieszenie załączam zdjęcie Julki. Ona trzyma się dzielniej niż ja…

Słowniczek:
Niedodma płuc: jest zapadnięciem się pęcherzyków płucnych i oznacza niepełne rozprężenie płuca lub części jego miąższu (stan zmniejszonego upowietrznienia lub całkowitej bezpowietrzności). Mechanizm niedodmy polega na zamknięciu światła oskrzela (niedodma obturacyjna) lub na ucisku z zewnątrz na płuco (niedodma kompresyjna).
Podstawowym badaniem dla rozpoznania całkowitej lub częściowej niedodmy płuca jest badanie radiologiczne klatki piersiowej.
Bronchoskopia: http://www.zdrowie.med.pl/uk_oddech/badania/endoskop_to.html
Refluks żołądkowo-przełykowy (ang. Gastro-esophageal reflux disease, w skrócie GERD), schorzenie, polegające na nieprawidłowym cofaniu się kwaśnej treści żołądkowej do przełyku, z powodu niesprawności zwieracza dolnego przełyku